ZUMBA
Zumba mapa Zumba soutěž Zumba kniha

Ukázky z knihy

Seznamte se se zumbou – 1. část

     Tak tohle není jen tak obyčejný večírek. Pulzující tóny mezinárodní hudby naplňují místnost. Lidé různých postav se pohupují a roztáčejí do rytmu, s nadšením a elánem vrtí boky, mávají rukama. Atmosféra brzy připomíná taneční klub. Na začátku lekce zumby se vždy dívám do tváří cvičících. Vidím úsměvy, slyším smích, cítím radost. Je to velmi hřejivý pocit, když si uvědomuji, že lidé jsou šťastní a cvičení je těší. A právě kvůli té radosti se zase ke cvičení vrací. Chytí se dokonce i ti, kteří jinak cvičení v lásce nemají, protože při pohybu na hudbu plnou energie zažívají pocit štěstí. Ano, lekce zumby jsou plné radosti a zábavy. Nemusíte umět tančit. Nemusíte se učit žádné kroky nazpaměť. Prostě se bavíte. A výsledky se dostaví.
     V tuto chvíli si možná říkáte: „Ale, Beto, já nesnáším cvičení! Já si najdu jakoukoli výmluvu – neumyté nádobí, úklid koupelny, nevyřízené telefony – jen abych nemusel cvičit.“
     Výborně! Jsem rád, že se přiznáváte! Se zumbou je to jinak. Vlastně nepoznáte, že cvičíte, protože hudba a pohyb vás zcela pohltí. Za hodinku zumby se budete cítit, jako byste protančili celou noc. Zumba je vlastně jako tanec v nočním klubu. Nepřemýšlíte o bicepsech a kvadricepsech. Nepočítáte opakování. Nekoukáte se na hodinky. Nechcete přestat. Budete se bavit v uvolněném prostředí, a až lekce skončí, nebudete chtít jít domů. Co tedy přesně Zumba je?

Taneční cvičení s největším nábojem


     Zumba je nejrozšířenější taneční cvičení založené na latinskoamerické hudbě. Obsahuje prvky merengue, mamba, salsy, rumby, ča-či a dalších tanců, spojuje je do úžasného cvičení v báječné, uvolněné atmosféře tanečního večírku za tónů vášnivé a strhující hudby, při které prostě nemůžete zůstat stát. A s programem, který jsem vytvořil pro tuto knihu a pro přiložené DVD, budete moci tento zážitek přenést i do svých domovů.

Zlepšení stavu kardiovaskulární soustavy


     Zumba patří mezi obdobné sportovní aktivity jako aerobik tím, že se jedná o déle trvající rytmický pohyb, který zapojuje velké svaly. „Aerobní“ cvičení zlepšuje činnost srdce, plic a oběhového systému. „Aerobní“ doslova znamená „za přístupu nebo použití kyslíku“. Při cvičení potřebují svaly pro svou činnost zvýšený přísun kyslíku. Čím více cvičíte, tím více kyslíku se musí krví přivádět do srdce a svalů. Aby toto bylo možné, musí se zvýšit tepová i dechová frekvence. Kyslík ve svalech nahrazuje oxid uhličitý, který plícemi vydechujeme. Tělo se při zvýšeném pohybu začíná potit, spalují se kalorie a tuk. Zumba – nebo jakýkoli tanec – zvyšuje tepovou frekvenci na 120 až 160 úderů za minutu a tím posiluje výkonnost a odolnost vašeho srdce.

Kromě toho aerobní cvičení včetně zumby:
  • posilují srdeční sval
  • zlepšují klidovou srdeční frekvenci (takže srdce při každém úderu pumpuje větší objem krve
  • zlepšují krevní oběh
  • pomáhají snižovat množství nezdravého cholesterolu v krvi
  • dostanou tělo do stavu spalování tuků
  • zrychlují metabolismus (přeměnu živin v energii)
  • pomáhají udržet zdravý krevní tlak

Zpevnění svalstva – 2. část

Posilování svalů


     Jestli jste někdy sledovali soutěže, jako je StarDance nebo mistrovství ve společenském tanci, určitě vám neušlo, že tanečníci mají opravdu krásné postavy. Ať už tančí společenské tance, latinu nebo funk, mají vždy pevné štíhlé svaly a zanedbatelné množství tuku. Není obtížné dojít k závěru, že tanec je cesta k nádherně vypracované postavě – a o zumbě to platí také.
     Součástí krokových sestav zumby jsou i posilovací prvky. Posiluje se s rezistenčními prvky – sem patří celá řada náčiní od činek různých velikostí, gumových pásů a hadic, někdy stačí také samotná váha těla. Cílem posilovacího cvičení je zpevnit, rozvinout a posílit svaly.
     Svaly jsou motorem našeho těla. Jsou hybnou silou metabolismu, procesu, při němž dochází k přeměně potravin v energii. Čím více budete mít svalů, tím rychlejší bude spalování, a tím tedy budete spalovat větší množství kalorií. Jinými slovy – silný osmiválcový motor spálí daleko více paliva než chabý dvoutakt.
     Posilovacím cvičením se zbavíte nechtěného tuku rychleji a trvaleji, protože ze svého těla vytvoříte větší a výkonnější motor. Rozhodně se ovšem nikdy nechtějte zbavovat svalové tkáně. Svaly znamenají aktivitu, aktivita je symbolem mládí. Věděli jste, že bez dostatečné fyzické aktivity může stárnoucí tělo během deseti let ztratit až tři kilogramy svalů? Zmenší-li se objem svalové tkáně, kalorie, které tyto tkáně dříve vyživovaly, se budou usazovat do tukových polštářů. A tomu můžete zabránit posilovacím cvičením.
     Zumba rozvíjí všechny svaly – od hlavy až po paty. Při tanci budete zvedat paže – tím procvičíte svaly ramen. Musíte se také uklánět a ohýbat všemi směry – tím posílíte mnoho dalších svalových skupin. Zumba hodně namáhá spodní polovinu těla – především vnitřní a vnější stehenní svaly. Lidé mi říkají, že už po první hodině cítí zejména v oblasti boků účinky cvičení zumby. Když ke kardiovaskulárnímu pohybu ještě přidáte moje speciální modelovací a posilovací cviky, vaše svaly budou ještě silnější a elegantnější.
     Pohyby, které provádíme při cvičení, sportu nebo v běžném životě, často negativně působí na klouby, vazy a šlachy. Správně vyvinuté svaly mají však schopnost tělo lépe chránit před šoky a zraněními způsobenými přetížením. Silné svaly navíc zlepšují držení těla, zvyšují hustotu kostí a snižují obsah tuku v těle.
     Ke konci hodiny zumby by vás měl instruktor provést důležitými cviky na posílení svalů. Můžete se věnovat posilování paží s lehkými činkami, cvikům na posílení nohou a hýžďových svalů – třeba sklapovačkám, mostům nebo zvedání nohou. Konec lekce bývá věnován protahovacím cvikům při pomalé hudbě s latinskoamerickými kořeny.
     Úplně stejná cvičení můžete provádět i doma – předvedu vám je v šesté kapitole. V ní najdete zajímavé návody k posilování a tvarování svalů bez těžkých činek nebo složitých strojů. Kromě toho jsou moje posilovací cvičení zábavná, protože se cvičí při úžasné hudbě. Hudba vás inspiruje k intenzivnějšímu cvičení, než kdybyste jen dělali dřepy nebo série benchpresů v hlučné posilovně.

     Do choreografie sestav jsem zařadil i silové prvky jako dřepy stranou nebo výpady. Používám levné rezistenční náčiní – lehké činky či speciální posilovací tyčky, které při třesení znějí jako kastaněty. Můžete cvičit na různé druhy hudby, určitý pohyb provádět v rychlejším tempu nebo si cvičení opepřit a kroky zpestřit vlastním „postojem“. „Postojem“ teď nemyslím duševní rozpoložení, ale dodatečný náboj či „šmrnc“, kterým si sestavu obohatíte. Stačí málo – drobné gesto ruky, jemné vykopnutí nebo sexy „shimmy“ – sestavu si zpestříte, dodáte jí vlastní náboj. Nezapomeňte, že v zumbě jde o to, abyste se uvolnili a dobře se bavili.

Zumba a duševní zdraví – 3. část

Tancem proti demenci


     Tanec může ochránit mozek před stárnutím. Průkopnická studie, publikovaná před několika lety, ukázala, že tanec snižuje riziko různých forem demence, včetně Alzheimerovy choroby. Vědci toto působení tance spojují s tím, že tanec není pouze fyzickým cvičením, ale vyžaduje také výrazný stupeň duševní aktivity. Tím se tedy potvrzuje již dříve známá skutečnost, že tanec aktivuje psychické i fyzické síly.

Propojení mozku a těla


     Dynamické fyzické cvičení, jako je například tanec, aktivuje ty části mozku, které vytvářejí endorfiny neboli hormony štěstí. Tyto přírodní chemické látky uvolňují napětí, snižují stres a zahánějí pocity úzkosti. Mají také schopnost držet na uzdě chuť k jídlu, předcházejí tedy přejídání. To, jak je naše psychika propojená s tělem, vám ukážu na jednoduchém a rychlém příkladu: Pusťte si svou oblíbenou hudbu a začněte tančit. Hudba je zdrojem radosti, automaticky se začnete usmívat a dobrý pocit za života na sebe nenechá dlouho čekat. Když tančíte, není snadné být smutný, zlobit se nebo mít „depku“. Rád vám připomenu, že zumba vám dá hned trojitou porci štěstí: zrychluje metabolismus, vyplavuje z těla stresové hormony a zvyšuje množství hormonů.


Zumba a zkušenost:

Danielle Ippolitová, Brick, New Jersey


     Před několika lety vstoupila do Daniellina života rodinná tragédie. Ztráta bratra ji uvrhla do hluboké deprese a sebelítosti, kterou naštěstí dokázala překonat.
     Danielle vypráví: „Už jsem přestala věřit, že se ještě někdy dám do pořádku. Několik měsíců jsem se nedokázala ani usmát. Můj bratr byl největší štěstí v mém životě a odešel tak mladý. Celá rodina je z toho ještě zničená a já teď vidím, že také potřebují léčbu, která je přes tuto ztrátu přenese.“
     Pro Danielle se takovou léčbou stala zumba. „Každá hodinová lekce zumby uvolní nahromaděné pocity. Nikdy bych se bez zumby svého smutku nezbavila. Pomohlo mi cvičení a také lidi, které jsem při cvičení poznala.“
     Od té doby Danielle používá svou osobní zkušenost jako inspiraci pro ty, jejichž život také poznamenala tragédie, a pomáhá jim překonat ta nejtěžší období.
     Nezapomeňte, že zumba je tanec – nepopíratelně nejuniverzálnější způsob, jak vyjádřit a oslavit naše fyzické bytí. Myslím, že většina lidí potřebuje vyjadřovat radost ze své existence pohybem. Já k nim patřím zcela určitě. A zumba nám dá tu možnost.

Zumba je pro každého – 4. část

     Rád tvrdím, že zumba boří všechna pravidla cvičení. Jedná se o taneční cvičení, jeho forma je tedy velmi uvolněná. Existuje sice určitá posloupnost sestav, nemusíte se jimi však řídit do puntíku. Nemusíte věnovat příliš pozornosti ani počítání kroků nebo otoček, řídíte se pouze hudbou. Stačí se pohybovat do rytmu – nebo ještě lépe: necháte rytmus, aby hýbal vámi. Vždy zdůrazňuji, že při zumbě je nejdůležitější, aby každý měl ze cvičení dobrý pocit.
     Na rozdíl od běžného aerobiku, při němž člověk často poskakuje a vykopává jako zdřevěnělá roztleskávačka, při zumbě zapojujete celé tělo, které se pohybuje podle rytmu. Tato vlastnost zumby vám pomůže ke štíhlejšímu pasu, pevnějším hýždím a nohám a celkově lepší kondici. Je možné říct, že zumba s vámi pohne zevnitř. Uvolní emoce, ze cvičení se stane uvolněná, nesešněrovaná zábava. Cvičení nebude jednotvárné a zvedne vám náladu. Ti, kdo cvičí zumbu, neříkají: „Měl bych jít cvičit.“ Ale: „Nemůžu se dočkat, až zase půjdu cvičit.“

Maskované cvičení


     Zumba se zrodila díky mému nadšení pro hudbu, tanec, rytmus a pohyb. A především díky tomu, že jsem si uvědomoval, že každé cvičení musí být zábavné – jako mejdan, bez přemýšlení a počítání – aby bavilo každého, nejen fyzicky a tanečně zdatné jedince. Rozhodl jsem se spojit zábavu a cvičení a zumba se ujala. To je tajemství úspěchu zumby: je zábavná, takže ani nepoznáte, že cvičíte, a proto ji lidi milují.
     Cvičení zumby má své fanoušky ve všech profesích a kromě zábavy je k zumbě přitahuje mnoho dalších důvodů. Říkají mi, že mají rádi zumbu, protože při ní zapomenou, že cvičí. Také proto, že nenamáhá klouby – při zumbě se nedupe a neskáče. Chodí na lekce zumby, protože už mají dost neosobních posiloven a „mučících“ strojů. Mají rádi zumbu, protože jim pomáhá zbavit se nadbytečných kil a centimetrů bez zklamání, které obvykle přinášejí diety, a bez nudy, kterou zažívali při jiném cvičení.

Cvičení i pro netančící


     Znáte ten pocit: Hraje vaše oblíbená hudba. Možná sedíte u pracovního stolu, skláníte se nad počítačem. Nebo jste v kuchyni, přemítáte, co bude k večeři. Možná stojíte pod sprchou. A nejspíš si podupáváte špičkou nebo se pohupujete do rytmu. Cítíte tu mocnou sílu, kterou nad námi má hudba a tanec.
     Odpradávna lidé tančili, aby dali průchod svým emocím, aby se podělili o svou kulturu, aby uvolnili duši. Jeskynní lidé tančili před lovem, aby získali duchovní nadvládu nad lovenou zvěří, pro vojáky ve starověkém Řecku byl tanec přípravou na bitvy. Existují tradiční svatební tance, vítací tance, tance zaručující plodnost, přivolávající deště, vyvolávající nebo zažehnávající duchy. Každá doba a každá kultura měla tanec, kterým se oslavovalo nebo připomínalo kdeco. Nenapadá mě žádný jiný univerzální způsob kromě tance, kterým oslavujeme své fyzické bytí, svou radost ze života. Dnes víme, že tanec blahodárně působí na fyzické i duševní zdraví. Tanec uvolňuje mysl, posiluje tělo a zmírňuje tělesný i duševní stres.
     Tanec rozhodně není jen pro primabaleríny nebo popové hvězdy. Opravdu si myslím, že tanec patří do tělocvičny úplně stejně, jako patří do tanečních klubů nebo na pódia. Ale u zumby je naprosto jedno, jestli jste nikdy v životě netančili nebo jste právě přišli z divadla na Broadway – je vhodná pro každého.
     Nepotřebujete umět tančit. Prostě se uvolníte a bavíte. A nejlepší na tom je, že nadbytečné kilogramy a centimetry vás začnou rychle opouštět. Pokud vás zastrašuje byť i jen představa tance, věřím, že se vám podaří tento strach zažehnat, když dáte zumbě šanci. A můžete si ji vyzkoušet v soukromí svéhoobývacího pokoje. Vyzkoušejte sestavy popsané v této knize a nechte se vést hudbou na DVD.

     Zumbu se naučíte během několika málo dnů. Potom se možná odvážíte vyjít ven a zúčastnit se veřejné lekce. A tam uvidíte, že se nesoutěží o nejlepšího tanečníka. Tam se nedělíme na dobré a špatné, jde nám o pohyb a dobrou zábavu. Záleží už jen na vás, kam se chcete pomocí zumby posunout.